
Magas koleszterin kezelése
A magas koleszterinszint a „rossz” koleszterin elfogadhatónál magasabb szintjét jelenti a szervezetben. A túl magas LDL-koleszterinszint – vagyis az alacsony sűrűségű lipoprotein koleszterin – szintje szív- és érrendszeri betegségekhez, valamint az artériák szűkületéhez és elmeszesedéséhez kapcsolódik, ami szívrohamhoz, anginához, szívkoszorúér-betegséghez és szélütéshez vezethet.
Biztonságosak a koleszterincsökkentő gyógyszerek?
Azoknak az embereknek, akiknél a szív- és érrendszeri betegségek (CVD) bármely formáját diagnosztizálták, vagy akiknek a kórtörténetében fennáll a szív- és érrendszeri betegségek kialakulásának kockázata, sztatinokat írhatnak fel.
Dr. Carolyn Dean azt állítja, hogy a sztatinok nem hosszabbítják meg a felhasználók életét, és veszélyesek lehetnek, mivel sok betegnél jelentkeznek mellékhatások. Dr. Dean olyan étrend- és étrend-kiegészítő protokollt javasol, amely magában foglalja a magnézium szedését sztatinok helyett a szív- és érrendszeri betegségek kockázatának megelőzése érdekében. A magnéziumot a természet sztatinjának nevezik, mert a koleszterint termelő enzimmel működik együtt, hogy egyensúlyban tartsa azt, ahelyett, hogy ezt az enzimet sztatinok zavarnák meg.
Az American Heart Association (AHA) jelentése a sztatinok biztonságosságáról
Az American Heart Association 2018 decemberében kiadott egy jelentést a sztatinok biztonságosságáról. Ez a jelentés arra a következtetésre jutott, hogy bár vannak kockázatok a sztatinok használatával kapcsolatban, a kezelés előnyei meghaladják ezeket a kockázatokat. A legtöbb olyan beteg esetében, akiknek sztatinokat ajánlanak, a csökkent kardiovaszkuláris kockázat meghaladja a biztonsági aggályokat. Kivéve, ha a mellékhatások közé tartozik az autoimmun nekrotizáló miozitisz, az újonnan diagnosztizált diabetes mellitus és a hemorrhagiás stroke, a sztatinok összes káros hatása gyorsan és egyszerűen visszafordítható a terápia abbahagyásával. Másrészt a szív- és érrendszeri betegségek ischaemiás stroke-ot okozhatnak, ami visszafordíthatatlan agy- vagy szívkárosodáshoz, sőt akár halálhoz is vezethet – írja a jelentés.
Koleszterin
A sztatinkezelés célja az LDL-koleszterin szintjének csökkentése szív- és érrendszeri betegségben szenvedő vagy a CVD kockázatának kitett betegeknél. Dr. Carolyn Dean szerint még mindig hiányoznak olyan tudományos információk, amelyek alátámasztják, hogy a koleszterin a szívbetegségek vagy más szív- és érrendszeri betegségek fő oka. A koleszterin nélkülözhetetlen a hormonok előállításához és az agysejtek lipidréteggel történő védelméhez, a koleszterint termelő enzim károsodása pedig a libidó elvesztéséhez és demenciához vezethet.
Becslések szerint jelenleg világszerte 200 millió vagy több ember használ sztatinokat. Ennek a 200 milliónak legalább 10%-a tapasztal mellékhatásokat. Egyes források becslése szerint ez a szám valójában megközelítheti a 30%-ot. Dr. Dean az AHA információinak potenciális megbízhatatlanságáról beszél, arra a tényre hivatkozva, hogy a négy szerző közül kettő erősen kötődik a gyógyszeriparhoz.
Magnézium
Dr. Carolyn Dean egyik legfontosabb ajánlása szerint azok a betegek, akiknél fennáll a szív- és érrendszeri betegségek kockázata, szedjenek magnézium-kiegészítőket a koleszterinszint csökkentésére, majd hagyják abba a sztatinok szedését.
A magnézium egy természetes sztatin, amely számos egészségügyi előnnyel jár, beleértve az egészséges koleszterinszint fenntartását. A koleszterin bizonyos szinten nélkülözhetetlen a hormonok és az agy szempontjából. Különböző típusú magnézium-kiegészítők szedhetők a koleszterinszint szabályozására, segítve a szervezetet az optimális koleszterinszint létrehozásában és fenntartásában. A magnézium-kiegészítők kezelhetik a magas koleszterinszintet azáltal, hogy gondoskodnak arról, hogy a szervezet megfelelően használja fel a koleszterint.
A sztatinok alternatívái
A magnézium-kiegészítők mellett számos alternatíva létezik a sztatinok szedésére, amelyek kipróbálhatók, hogy megakadályozzuk a rossz koleszterin felhalmozódását. Ezek közé tartozik az egészségesebb táplálkozás irányába történő változtatás, az egészséges testsúly megőrzése és a rendszeres testmozgás. Az alkoholfogyasztás abbahagyása vagy korlátozása és a dohányzásról való leszokás szintén segíthet az LDL-koleszterinszint csökkentésében.